مدرسه‌ی آزادفکری
اگر عضو نیستید از اینجا عضو شوید
عضویت
/
ورود

اساتید

فریبا علاسوند

سرکار خانم فریبا علاسوند از اعضای هیئت علمی گروه مطالعات نظری دفتر مطالعات و تحقيقات زنان حوزه علميه قم و استاد جامعه المصطفی (ص) بوده بیشتر...

نیره توحیدی (ویدئو کنفرانس از آمریکا-کالیفرنیا)

خانم نیره توحیدی مدرک لیسانس خود را در رشته‌ی روانشناسی(اصلی) و جامعه‌شناسی (فرعی) از دانشگاه تهران و مدرک فوق لیسانس و دکترای خود را از دانشگاه ایلینویز در آمریکا اخذ کرده است. بیشتر...

در این درس-گفتگو چه می‌گذرد؟

از همان نخستین لحظه‌های مواجهه‌ی کشورهای اسلامی با فرهنگ جهان غرب و آشنایی با نقاط قوت آن، جنبش‌هایی در پی احیای شان و جایگاه زنان بوده‌اند. بیشتر این جنبش‌ها که خود را زاییده نابرابری‌های جنسیتی در کشورهای اسلامی می‌دانستند (و می‌دانند)، دارای یک ویژگی مشترک بودند (و هستند): هماهنگی و همراهی با نظریات جنبش‌های فمینیستی (نسخه‌های غربی). از همان ابتدای شکل‌گیری این جریان‌ها، صحبت از تناسب دیدگاه‌های فمینیستی (البته با همه‌ی تغییراتی که تا امروز داشته است) و فرهنگ بومی و ارزشی (اسلامی) وجود داشت. گروه‌هایی قائل به تعارض این دو و پیگیر دیدگاه‌های فمینیستی بودند، گروه‌هایی به همین دلیل (تعارض این دو)، نگرش اسلامی به جنسیت را برگزیدند و به انتقاد از نگرش‌های غربی پرداختند و گروه‌هایی نیز که عموما از آن‌ها به عنوان فمنیسم اسلامی یاد می‌شود به ترکیبی از این دو نزدیک شدند.
این درس-گفتگو با دیدگاه‌هایی نزدیک به دو دیدگاه نخست (انتخاب یکی از دیدگاه‌های اسلامی و فمنیستی و نقد دیگری) شکل می‌گیرد و در آن تلاش می‌کنیم، از این دو نظرگاه نگاهی به جایگاه و شان زن داشته باشیم و نقدهای آن‌ها نسبت به یکدیگر را دریابیم.
نکته قابل توجه: عبارات اسلامی و فمنیستی می‌تواند در معانی مختلفی به کار گرفته شود و هر صاحب‌نظر می‌تواند در معنای خاصی آن کاربرد را موجه بداند. استفاده از این دو عبارت در متن بالا عموما در معنای رایج و رسمی و تخصصی آن بوده است.

در یک نگاه

ارائه
4 جلسه
گفتگو
1 جلسه
محل برگزاری
دانشگاه شریف
۳۰٪ تا ۵۰٪ تخفیف ثبت‌نام گروهی
65000 تومان

گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید

440000 تومان

نکات بسیار مهم

مهم

درس-گفتگو چیست؟

مهم

خرید اشتراک ۶ ماهه یا خرید یک درسگفتگو؟

مهم

شرایط شرکت در برنامه ها

مهم

امکان بازگشت کامل هزینه ثبت نام

مهم

لطفا پیش از ثبت نام بخوانید

ویدیو

|