مدرسه‌ی آزادفکری
اگر عضو نیستید از اینجا عضو شوید
عضویت
/
ورود
0

اساتید

عبدالعلی بازرگان (ویدئو کنفرانس از کالیفرنیا، امریکا)

عبدالعلی دومین فرزند مهدی بازرگان است. او فوق لیسانس معماری از دانشگاه شهید بهشتی تهران دارد. بازرگان در حال حاضر در اورنج کانتی، کالیفرنیا اقامت دارد و به تدریس در بنیاد «ایمان «(در لس آنجلس)، «ابن سینا» (در اورنج کانتی)، «توحید» (در سن خوزه) و چند مرکز اسلامیدیگر در (اوکلند) می‌پردازد بیشتر...

عبدالحسین خسروپناه

عبدالحسین خسروپناه استاد و پژوهشگر فلسفه دین و رئیس سابق موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران است. او در سال 1345 در دزفول به دنیا آمد. در سال 1364 پس از دریافت دیپلم تجربی، وارد تحصیلات حوزوی شد. در سال 1368 بعد از اتمام سطح، تا اواخر دهه هفتاد نزد علمای وقت، به فراگیری دروس خارج فقه و اصول، فلسفه و عرفان اسلامی پرداخت. بیشتر...

در این درس-گفتگو چه می‌گذرد؟

مساله نسبت اسلام و حکومت از مسائلی است که همواره مورد بحث‌های صریح و جدی قرار گفته است. نسبت اسلام با دولت، گاهی از جهت توانایی یا عدم توانایی اسلام برای ایجاد دولت مورد بحث قرار می‌گیرد و گاهی از جهت نقش اسلام در اعطای مشروعیت سیاسی.
‎در این درس‌گفت‌وگو به نسبت اسلام با حکومت پرداخته می‌شود و معین خواهد شد که این نسبت چه تاثیراتی در محدوده آزادی‌ها خواهد داشت. مهندس عبدالعلی بازرگان معتقد است: «دین از سیاست جدا نیست، اما حکومت مستقل از دین است و قرآن جز اصولی کلی، هیچ شکل و سازمان ویژه‌ای برای حکومت تعیین نکرده است». در مقابل حجت الاسلام خسروپناه می‌گوید: «فقه و علوم حوزوی می‌تواند مبانی، ایدئولوژی و راهبردها، قوانین و احکام و ساختارهای عینی جامعه را در نظام اسلامی تبیین کند». 
پر واضح است که در هر کدام از این حالات مردم نقش متفاوتی در حکومت خواهند داشت و لذا محدوده آزادی‌های فردی، اجتماعی و سیاسی متفاوتی کسب خواهند کرد. در یک نگاه مرم هستند که اساسا حاکم هستند و انتخاب آنها فارغ از اصول دینی مورد پذیرش است و لذا دینداران تنها به عنوان گروهی و حزبی سیاسی (و در کنار سایر احزاب دینی و غیر دینی) با انتخاب مردم در یک حکومت سکولار می توانند وارد حکومت شوند. اما در نگاهی دیگر مردم ذیل اصول حکومت اسلامی دست به انتخاب می‌زنند و انتخاب آنها در این محدوده معتبر است. 
بنابراین در این درس-گفتگو ایده‌های مربوط به نسبت اسلام و حکومت یا سیاست را در ترازوی آزادی خواهیم گذاشت و هم درباره ادله و اعتبار نظری این دیدگاه‌ها بحث خواهیم کرد و هم نتایج عملی آنها را با توجه به مصادیق متعدد حکومت‌های دینی و سکولار در جهان ارزیابی خواهیم نمود.

در یک نگاه

ارائه
4 جلسه
گفتگو
جلسه
دوره حضوری
۳۰٪ تخفیف خرید گروهی
70000 تومان

گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید

محل برگزاری
دانشگاه تهران
گواهی پایان دوره
دارد
۳۰٪ تخفیف خرید گروهی
دوره مجازی
60000 تومان

نکات بسیار مهم

مهم

«دوره» یا «درسگفتگو» ؟

مهم

رایگان شرکت کنید!

مهم

ارائه گواهی معتبر

مهم

تخفیف ویژه ثبت نام گروهی

مهم

پیش از ثبت نام بخوانید

 
 
مهم

شرایط ثبت نام و شرکت در جلسات

پیشنهادهایی برای خواندن

آنچه لازم است بخوانید