مدرسه آزادفکری
اگر عضو نیستید از اینجا عضو شوید
عضویت
/
ورود
0

درس‌گفتگو چیست؟

اگر بخواهیم در مورد روش آموزشی و تبادل نظر مدرسه صحبت كنیم شاید بهتر باشد كمی به روش‌های موجود بیاندیشیم. در این عرصه، یك سبك مناظره‌های پرشور‌اند:

مناظره‌ها ویژگی‌های مثبت فراوانی دارند، نقطه قوت اصلی آن‌ها گفت‌وگو است كه اگر عادلانه باشد می‌تواند فكر اصیل را از غیر آن به خوبی متمایز سازد، اما شاید همه‌ی آن‌ها دارای یك نكته منفی مشترك باشند، اینكه در اكثر این مناظرات ادعاها، نقدها و پاسخ‌ها چنان در هیاهوی مناظره گم می‌شوند و در آشفتگی آن در هم می‌ریزند كه مخاطبان و اساتید را از شناخت روشن آن‌ها و داوری درباره‌شان محروم می‌كند.

روش دیگر دوره‌ها، درس-گفتارها و كلاس‌ها هستند:

كلاس‌ها هم نكته‌های مثبت فراوانی دارند از جمله طرح منسجم درس‌ها و پیوستگی مطالب، اما باز هم مشكل مهمی وجود دارد كه احتمالا همه‌ی ما آن را تجربه كرده‌ایم، كلاس ها معمولا جای بحث و گفت‌وگو نیستند، معمولا سوال‌های پشت سر هم حوصله ارائه كننده را سر می‌برد، حتی مهم‌تر از آن، آنچه در كلاس گفته می‌شود توسط صاحب نظری كه اندیشه‌ای مخالف دارد نقد نمی‌شود، به عبارتی سبك كلاس سبكی یك طرفه است.

گمان ما در مدرسه این است كه باید روشی بینابینی انتخاب كرد، هم درس باشد تا اساتید به صورت مرتب و منسجم مطالب خود را ارائه كنند تا با در هم‌ریختگی مطالب - مانند آنچه در مناظره‌های مرسوم رخ می‌دهد مواجه نشویم - و هم گفت‌وگوی میان صاحب‌نظران بر قرار باشد تا در فضایی آرام با دیدن نقدها و پاسخ‌ها به «صورتی مطمئن» تفكر صحیح را بیابیم. این روش درس-گفت‌وگوست، در این روش به دو استاد - هر كدام چند جلسه - فرصت داده می‌شود تا در موضوع مورد مناقشه (كه فقط موضوعاتی است كه همه‌ی ما می‌دانیم در موضوعات اندیشه‌ای برای ما و جامعه‌مان مهم است و نه هر موضوع صرفا آكادمیك، که این از راهبردهای موضوعی مدرسه است) مطالب خود را ارائه كنند. پس از ارائه هر دو استاد، جلساتي به صورت مناظره و گفتگو ترتيب داده مي‌شود تا اين نظرات به صورت عيان‌تری طرح شوند و نقدها روشن گردند و زمينه براي ارزيابي درست نظرات فراهم شود.

درباره‌ی درس-گفتگوهای حضوری باید گفت که این درس-گفتگوها در قالب چند جلسه ارائه و گفتگو، در دانشگاه و با حضور دانشجویان برگزار می‌شوند. هدف ما از این درس-گفتگوها ایجاد تلفیقی پرشور و عقلانی، از ارائه‌ی صاحب‌نظران و گفتگوهای میان آن‌ها و همچنین پرسش و پاسخ با دانشجویان است. همچنین برخی اساتید که در خارج از کشور ساکن هستند، با ارتباط تصویری آنلاین در جلسات حاضر خواهند بود و به ارائه و گفتگو می‌پردازند.

اما شما می‌توانید در درس-گفتگوهای حضوری نیز به صورت مجازی شرکت کنید. بدین صورت که اگر به علت محدودیت ظرفیت یا دلایل شخصی، امکان شرکت حضوری در درس-گفتگویی برای شما فراهم نیست، شما می‌توانید در دوره‌ی مجازی آن درس گفتگو ثبت‌نام کنید. در این صورت شما همزمان با برگزاری دوره، فایل‌های ویدیویی جلسات را تا چند روز بعد دریافت می‌کنید و قدم به قدم با جلسات درس گفتگو پیش می‌روید. همچنین می‌توانید حتی‌المقدور از راه‌های ارتباطی گوناگون، سوالات خود را با اساتید در میان بگذارید.

دوره‌ی مجازی و اکران‌های دانشگاهی

ثبت نام کنندگان در دوره مجازی کمتر از یک هفته پس از هر جلسه به فیلم و صوت آن از طریق سایت دسترسی خواهند داشت.

اکران دانشگاهی یکی از خدمات آموزشی مدرسه آزادفکری برای دسترسی آسان همه دانشجویان سراسر کشور به برنامه های مدرسه است. گروه‌های رسمی در دانشگاه‌های سراسر کشور می‌توانند برنامه‌های مدرسه را در دانشگاه خود اکران دانشگاهی کنند. شرکت کنندگان در اکران دانشگاهی باید در هماهنگی با گروه برگزارکننده برنامه در دانشگاه مورد نظر در محل اکران حضور یابند. برای این منظور می توانید با ادمین کانال تلگرام مدرسه به آدرس AzadfekriSchoolAdmin ارتباط برقرار کنید.

نحوه ثبت‌نام

۱. ابتدا در سایت عضو شده و سپس با استفاده از ایمیل و رمز عبور خود وارد سایت شوید

۲. به صفحه درس-گفتگوهای مورد نظرتان رفته و با کلیک روی دکمه ثبت نام (یا + در موبایل) درس-گفتگوهای مورد نظرتان را به سبد درسها اضافه نمایید.
توجه کنید که پس از کلیک روی دکمه ثبت نام باید نحوه شرکت در دوره را از بین گزینه های موجود (مجازی، دانشگاه شریف و ...) انتخاب نمایید.

۳. در سبد خرید روی گزینه نهایی کردن ثبت نام کلیک کرده و در صفحه بعد، پس از اطمینان از برنامه های انتخابی وارد درگاه پرداخت شوید و پس از پرداخت منتظر بمانید تا با بازگشت به سایت، کد پیگیری ثبت نام به شما نمایش داده شود.

۴. برای مشاهده فیلم و صوت برای دوره های مجازی وارد صفحه درس-گفتگوی مورد نظرتان شوید و با کلیک بر روی دکمه پلی به صفحه محتوای جلسات بروید. در این صفحه با ورود به هر جلسه می توانید فیلم و صوت جلسه را دریافت نمایید.

شرکت رایگان | اعتبار رایگان

شرکت رایگان

اگر حداکثر یک هفته پس از آخرین جلسه درس، مقاله تحلیلی ۸ صفحه ای از دیدگاه خودتان در موضوع درس بنویسید، پس از تأیید کارشناس مدرسه، کل مبلغ ثبت نام به شما برگردانده خواهد شد.

شرکت کنندگان در دوره حضوری، علاوه بر شرط فوق می بایست در تمامی جلسات درس حاضر شوند تا از کل مبلغ ثبت نام به آنها بازگردانده شود

توجه: تشریف فرمایی نهایتا با یک ربع تاخیر حضور محسوب می‌گردد.

اعتبار رایگان

با ثبت نام در حداقل یکی از برنامه های این دوره، یک لینک دعوت به شما داده خواهد شد که با ارسال آن به دوستانتان، پس از ثبت نام آنها در حداقل یکی از برنامه‌ها، شما و دوستتان برای ثبت نام بعدی ۱۰ هزار تومان اعتبار دریافت خواهید کرد و این روند را می‌توانید تا رایگان شدن کامل ثبت‌نام‌های بعدی تان ادامه دهید.

مدرک دوره‌ها

تمامی شرکت کنندگان در دوره دین و اخلاق در پاییز و زمستان ۹۷، می توانند بر اساس شرایط مندرج در صفحه هر درس، گواهی معتبر شرکت در درس ثبت نام شده را از طرف معاونت فرهنگی دانشگاه شریف و مدرسه آزادفکری دریافت نمایند.

برای شرکت کنندگانی که در سایر دوره های مدرسه ثبت نام کرده اند، گواهی شرکت در درس ثبت نام شده تنها توسط مدرسه آزادفکری صادر می گردد.

تخفیف‌ها

اگر در یک درس از دوره دین و اخلاق پاییز و زمستان ۹۷ به صورت گروهی (همراه با دوستانتان) ثبت نام کنید، برای همه اعضای گروه ۳۰ درصد تخفیف روی درس مربوطه اعمال می شود.

در صورتی که کل دوره دین و اخلاق پاییز و زمستان ۹۷ را خریداری کنید، ۲۰ درصد تخفیف دریافت می کنید.