مدرسه‌ی آزادفکری
اگر عضو نیستید از اینجا عضو شوید
عضویت
/
ورود
0

درس‌گفتگو چیست؟

اگر بخواهیم در مورد روش آموزشی و تبادل نظر مدرسه صحبت كنیم شاید بهتر باشد كمی به روش‌های موجود بیاندیشیم. در این عرصه، یك سبك مناظره‌های پرشور‌اند:

مناظره‌ها ویژگی‌های مثبت فراوانی دارند، نقطه قوت اصلی آن‌ها گفت‌وگو است كه اگر عادلانه باشد می‌تواند فكر اصیل را از غیر آن به خوبی متمایز سازد، اما شاید همه‌ی آن‌ها دارای یك نكته منفی مشترك باشند، اینكه در اكثر این مناظرات ادعاها، نقدها و پاسخ‌ها چنان در هیاهوی مناظره گم می‌شوند و در آشفتگی آن در هم می‌ریزند كه مخاطبان و اساتید را از شناخت روشن آن‌ها و داوری درباره‌شان محروم می‌كند.

روش دیگر دوره‌ها، درس-گفتارها و كلاس‌ها هستند:

كلاس‌ها هم نكته‌های مثبت فراوانی دارند از جمله طرح منسجم درس‌ها و پیوستگی مطالب، اما باز هم مشكل مهمی وجود دارد كه احتمالا همه‌ی ما آن را تجربه كرده‌ایم، كلاس ها معمولا جای بحث و گفت‌وگو نیستند، معمولا سوال‌های پشت سر هم حوصله ارائه كننده را سر می‌برد، حتی مهم‌تر از آن، آنچه در كلاس گفته می‌شود توسط صاحب نظری كه اندیشه‌ای مخالف دارد نقد نمی‌شود، به عبارتی سبك كلاس سبكی یك طرفه است.

گمان ما در مدرسه این است كه باید روشی بینابینی انتخاب كرد، هم درس باشد تا اساتید به صورت مرتب و منسجم مطالب خود را ارائه كنند تا با در هم‌ریختگی مطالب - مانند آنچه در مناظره‌های مرسوم رخ می‌دهد مواجه نشویم - و هم گفت‌وگوی میان صاحب‌نظران بر قرار باشد تا در فضایی آرام با دیدن نقدها و پاسخ‌ها به «صورتی مطمئن» تفكر صحیح را بیابیم. این روش درس-گفت‌وگوست، در این روش به دو استاد - هر كدام چند جلسه - فرصت داده می‌شود تا در موضوع مورد مناقشه (كه فقط موضوعاتی است كه همه‌ی ما می‌دانیم در موضوعات اندیشه‌ای برای ما و جامعه‌مان مهم است و نه هر موضوع صرفا آكادمیك، که این از راهبردهای موضوعی مدرسه است) مطالب خود را ارائه كنند. پس از ارائه هر دو استاد، جلساتي به صورت مناظره و گفتگو ترتيب داده مي‌شود تا اين نظرات به صورت عيان‌تری طرح شوند و نقدها روشن گردند و زمينه براي ارزيابي درست نظرات فراهم شود.

درباره‌ی درس-گفتگوهای حضوری باید گفت که این درس-گفتگوها در قالب چند جلسه ارائه و گفتگو، در دانشگاه و با حضور دانشجویان برگزار می‌شوند. هدف ما از این درس-گفتگوها ایجاد تلفیقی پرشور و عقلانی، از ارائه‌ی صاحب‌نظران و گفتگوهای میان آن‌ها و همچنین پرسش و پاسخ با دانشجویان است. همچنین برخی اساتید که در خارج از کشور ساکن هستند، با ارتباط تصویری آنلاین در جلسات حاضر خواهند بود و به ارائه و گفتگو می‌پردازند.

اما شما می‌توانید در درس-گفتگوهای حضوری نیز به صورت مجازی شرکت کنید. بدین صورت که اگر به علت محدودیت ظرفیت یا دلایل شخصی، امکان شرکت حضوری در درس-گفتگویی برای شما فراهم نیست، شما می‌توانید در دوره‌ی مجازی آن درس گفتگو ثبت‌نام کنید. در این صورت شما همزمان با برگزاری دوره، فایل‌های ویدیویی جلسات را تا چند روز بعد دریافت می‌کنید و قدم به قدم با جلسات درس گفتگو پیش می‌روید. همچنین می‌توانید حتی‌المقدور از راه‌های ارتباطی گوناگون، سوالات خود را با اساتید در میان بگذارید.

دوره‌ی مجازی و آنلاین

ثبت نام کنندگان در دوره مجازی می‌توانند به صورت آنلاین در کلاس ها شرکت کنند و هم می‌توانند از طریق سایت مدرسه و حساب کاربری مخصوص به خود، فیلم جلسات را مشاهده نمایند.

نحوه ثبت‌نام

۱. ابتدا در سایت عضو شده و سپس با استفاده از ایمیل و رمز عبور خود وارد سایت شوید

۲. به صفحه درس-گفتگوهای مورد نظرتان رفته و با کلیک روی دکمه «ثبت نام» درسگفتگوهای مورد نظرتان را به سبد درس‌ها اضافه نمایید.
توجه کنید که پس از کلیک روی دکمه «ثبت نام» باید نحوه شرکت در دوره را از بین گزینه های موجود (مجازی یا حضوری) انتخاب نمایید.

۳. در سبد خرید روی گزینه نهایی کردن ثبت نام کلیک کرده و در صفحه بعد، پس از اطمینان از برنامه های انتخابی وارد درگاه پرداخت شوید و پس از پرداخت منتظر بمانید تا با بازگشت به سایت، کد پیگیری ثبت نام به شما نمایش داده شود.

۴. برای مشاهده فیلم و صوت برای دوره های مجازی وارد صفحه درس-گفتگوی مورد نظرتان شوید و با کلیک بر روی دکمه پلیبه صفحه محتوای جلسات بروید. در این صفحه با ورود به هر جلسه می‌توانید فیلم و صوت جلسه را دریافت نمایید.

شرکت رایگان

اگر تا یک هفته پس از اتمام رویداد «درجستجوی موفقیت» یک گزارش تحلیلی ۵ صفحه ای از دیدگاه مدعوین برنامه و نظر خودتون بنویسید و در حساب کاربری تان بارگذاری نمایید، پس از تایید کارشناس مدرسه کل هزینه ثبت نام به شما برگشت داده خواهد شد.

«گواهی معتبر شرکت در دوره»

کسانی که درسگفتگوهای «ماجرای دین و آزادی» و «دین و اخلاق» ثبت نام کنند، در صورتی که در تمام جلسات شرکت داشته باشند، گواهی رسمی دو زبانه گذراندن دوره، توسط انجمن علمی فلسفه دین ایران به اسم آنها صادر می‌شود. این گواهی در نهادهای علمی وابسته به وزارت علوم دارای اعتبار می‌باشد.

کسانی که مایل به دریافت گواهی شرکت در رویداد «در جستجوی موفقیت» هستند، می توانند تا سه هفته پس از اتمام آن، متنی یک صفحه ای از برداشت خودشان درباره مباحث ارائه شده در رویداد بنویسند و در حساب کاربری خود بارگذاری نمایند.

کسانی که در سایر درسگفتگوها یا دوره های مدرسه شرکت کنند، گواهی شرکت در برنامه تنها از طرف مدرسه آزادفکری برای آنها صادر خواهد شد.

تخفیف‌ ثبت نام گروهی

می توانید به صورت گروهی و با دوستانتان در هر کدام از دوره های مدرسه ثبت نام کنید و علاوه بر کاهش قابل توجه هزینه‌هایتان (30 درصد تخفیف برای همه اعضای گروه)، در کنار دوستان خود از محتوای جلسات لذت ببرید.

برای ثبت نام گروهی کافیست که گزینه خرید گروهی را در حین ثبت نام بزنید و تعداد دوستانتان را مشخص کنید. پس از تکمیل فرایند خرید به تعداد دوستانتان، کد ثبت نام در حساب کاربری شما صادر خواهد شد که دوستانتان با وارد کردن کد مخصوص به خود می توانند در دوره ها شرکت نمایند.