مدرسه‌ی آزادفکری
اگر عضو نیستید از اینجا عضو شوید
عضویت
/
ورود

اساتید

علی غلامی

ایشان عضو هیئت علمی و رئیس دانشکده حقوق و معارف اسلامی دانشگاه امام صادق (ع) بوده و مدت زیادی است که پس از طراحی دوره‌های حرفه‌ای مطالعات آثار شهید مطهری تدریس آن را نیز برای دانشجویان دختر بر عهده دارند. بیشتر...

صدیقه وسمقی (ویدئو کنفرانس از سوئد)

ایشان عضو هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه تهران بوده و اکنون نیز پژهشگر ارشد دانشگاه اوپسالا سوئد هستند. از جمله آثار ایشان می توان به کتاب‌های «زنان، فقه و اسلام» و همچنین «بضاعت فقه» اشاره کرد. بیشتر...

در این درس-گفتگو چه می‌گذرد؟

این درس-گفتگو که به بحث از مباحث حقوق زنان در اسلام (مانند ارث، دیه، چندهمسری، حق طلاق و حضانت فرزندان، ازدواج موقت و غیره) اختصاص خواهد داشت متشکل از ارائه و احیانا گفتگوی دو دیدگاه در این باب است:

دیدگاه دکتر وسمقی که ایشان را می‌توان در میان دیدگاه‌های معتقد به اصلاحات فقهی و قانونی در حوزه حقوق زنان دسته‌بندی کرد. ایشان در کنار دسته مهمی از روشنفکران دینی معاصر در ایران معتقد به عدم تناسب برداشت‌های رایج اسلامی و قوانین وابسته به آن‌ها در حوزه حقوق زنان با شرایط و ویژگی‌های دنیای جدید هستند. دکتر وسمقی این عدم تناسب و برداشته‌های ناعادلانه از حقوق زن را زاییده‌ی اشتباهات و برداشت‌های نادرست از متون دینی و همچنین دیدگاه‌های غلط از بضاعت فقه می‌دانند. ایشان در کتب و مصاحبه‌های خود در این حوزه تلاش کرده‌اند تا در هر مورد از حقوق محل بحث زنان نشان دهند که چگونه این برداشت‌های اشتباه شکل¬گرفته و تصویر نامناسبی از زن مسلمان در جهان منتشر ساخته‌اند.

از سوی دیگر دکتر غلامی که دیدگاه ایشان را می‌توان در زمره‌ی موافقان نگاه رایج اسلامی و قوانین برآمده از آن در عرصه حقوق زنان دانست، این حقوق را که عرصه‌هایی مانند دیه، ارث، چند همسری، حضانت فرزند و سقط جنین را دربر-می‌گیرد، برآمده از خلقت‌های متفاوت زن و مرد دانسته و بنابراین حامی و پشتیبان هر دو زن ومرد می‌دانند. بدین دلیل، ایشان در پیروی از دیدگاه شهید مطهری تلاش می‌کنند تا با بررسی ویژگی‌های بنیادین زن و مرد، تفاوت نقش‌های فردی، خانوادگی و اجتماعی آن‌ها و پس از آن تفاوت حقوق آن‌ها را تبیین کرده و به این طریق عدالت در حقوق زنان در اسلام را مبرهن سازند.

در یک نگاه

ارائه
12 جلسه
گفتگو
ندارد
محل برگزاری
سالن همجوار دانشگاه شریف
۳۰٪ تا ۵۰٪ تخفیف ثبت‌نام گروهی
پایان یافت

گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید

440000 تومان

نکات بسیار مهم

مهم

درس-گفتگو چیست؟

مهم

خرید اشتراک ۶ ماهه یا خرید یک درسگفتگو؟

مهم

شرایط شرکت در برنامه ها

مهم

امکان بازگشت کامل هزینه ثبت نام

مهم

لطفا پیش از ثبت نام بخوانید

ویدیو

|