مدرسه‌ی آزادفکری
اگر عضو نیستید از اینجا عضو شوید
عضویت
/
ورود
0

اساتید

فریبا علاسوند

سرکار خانم فریبا علاسوند از اعضای هیئت علمی گروه مطالعات نظری دفتر مطالعات و تحقيقات زنان حوزه علميه قم و استاد جامعه المصطفی (ص) بوده بیشتر...

نیره توحیدی (ویدئو کنفرانس از آمریکا-کالیفرنیا)

خانم نیره توحیدی مدرک لیسانس خود را در رشته‌ی روانشناسی(اصلی) و جامعه‌شناسی (فرعی) از دانشگاه تهران و مدرک فوق لیسانس و دکترای خود را از دانشگاه ایلینویز در آمریکا اخذ کرده است. بیشتر...

در این درس-گفتگو چه می‌گذرد؟

از همان نخستین لحظه‌های مواجهه‌ی کشورهای اسلامی با فرهنگ جهان غرب و آشنایی با نقاط قوت آن، جنبش‌هایی در پی احیای شان و جایگاه زنان بوده‌اند. بیشتر این جنبش‌ها که خود را زاییده نابرابری‌های جنسیتی در کشورهای اسلامی می‌دانستند (و می‌دانند)، دارای یک ویژگی مشترک بودند (و هستند): هماهنگی و همراهی با نظریات جنبش‌های فمینیستی (نسخه‌های غربی). از همان ابتدای شکل‌گیری این جریان‌ها، صحبت از تناسب دیدگاه‌های فمینیستی (البته با همه‌ی تغییراتی که تا امروز داشته است) و فرهنگ بومی و ارزشی (اسلامی) وجود داشت. گروه‌هایی قائل به تعارض این دو و پیگیر دیدگاه‌های فمینیستی بودند، گروه‌هایی به همین دلیل (تعارض این دو)، نگرش اسلامی به جنسیت را برگزیدند و به انتقاد از نگرش‌های غربی پرداختند و گروه‌هایی نیز که عموما از آن‌ها به عنوان فمنیسم اسلامی یاد می‌شود به ترکیبی از این دو نزدیک شدند.
این درس-گفتگو با دیدگاه‌هایی نزدیک به دو دیدگاه نخست (انتخاب یکی از دیدگاه‌های اسلامی و فمنیستی و نقد دیگری) شکل می‌گیرد و در آن تلاش می‌کنیم، از این دو نظرگاه نگاهی به جایگاه و شان زن داشته باشیم و نقدهای آن‌ها نسبت به یکدیگر را دریابیم.
نکته قابل توجه: عبارات اسلامی و فمنیستی می‌تواند در معانی مختلفی به کار گرفته شود و هر صاحب‌نظر می‌تواند در معنای خاصی آن کاربرد را موجه بداند. استفاده از این دو عبارت در متن بالا عموما در معنای رایج و رسمی و تخصصی آن بوده است.

در یک نگاه

ارائه
4 جلسه
گفتگو
1 جلسه
دوره حضوری
۳۰٪ تخفیف خرید گروهی
پایان یافت

گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید

محل برگزاری
دانشگاه شریف
گواهی پایان دوره
دارد
۳۰٪ تخفیف خرید گروهی
دوره مجازی
65000 تومان

نکات بسیار مهم

مهم

دوره یا درسگفتگو

مهم

ارائه گواهی از طرف مدرسه آزادفکری

مهم

تخفیف ثبت نام گروهی

مهم

حتما پیش از ثبت نام بخوانید!

ویدیو